PROJEKT PEACE 2010: CROSS-CULTURAL UNDERSTANDING (http://peace2010.pl)

W dniach 28.02.2010 – 07.03.2010 I Liceum Ogólnokształcące będzie gościć troje wolontariuszy z różnych stron świata, którzy będą realizować w naszej szkole działania z projektu PEACE – Cross-cultural Understanding organizowanego przez organizację studencką AIESEC Polska Komitet Lokalny Warszawa SGH.

W spotkaniach z wolontariuszami uczestniczyć będą głownie uczniowie klas 1 i 2 w ramach godzin języka angielskiego, zgodnie z harmonogramem. Na pierwszych zajęciach wolontariusze zaprezentują kraje, z których pochodzą, natomiast w trakcie drugich zajęć z grupą prawdopodobnie uczniowie będą uczestniczyć w grze, która ma na celu uzmysłowienie problemów, na jakie mogą natknąć się ludzie z powodu stereotypów lub uprzedzeń. Poprzednio te spotkania nazywały się „lekcja tolerancji”, i chyba ten tytuł jaśniej oddaje rolę i sens tych zajęć.

Przewiduje się, że odbędzie się spotkanie otwarte poza harmonogramem dla klas I i II dla osób zainteresowanych, które nie będą w stanie uczestniczyć w zajęciach (ponieważ np. są uczniami III klasy). Podczas tego spotkania można będzie porozmawiać o różnych interesujących zagadnieniach, wymienić się doświadczeniami lub obejrzeć prezentacje o krajach pochodzenia wolontariuszy.

Ponadto, wolontariusze będą zakwaterowani w szkolnym internacie. W ubiegłych latach młodzież szkolna i z internatu zajmowała się wolontariuszami, służyła radą i pomocą, uczniowie zapraszali wolontariuszy na wspólne wypady do miasta, pokazywali zabytki, chwalili się ciekawymi miejscami w naszej okolicy, zapraszali do pubów lub pizzerii, lub nawet do własnego domu na sobotni obiad, czy też na wspólny wypad na lodowisko do Zamościa.

W tym roku wszelkie uczniowskie inicjatywy będą mile widziane. Jest to też okazja do bliższego poznania obcokrajowców, do przełamania stereotypów, do poćwiczenia umiejętności językowych i być może zainspirowania się cudzymi pomysłami na życie studenckie. Myślę, że wiele pomysłów zrodzi się w trakcie pobytu wolontariuszy w szkole. Wszelkie inicjatywy będą mile widziane.

Odpowiedzialna za realizację projektu: Renata Lewandowska

© 2007 stunicholls.com

I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, ul. Piłsudskiego 50, 22-300 Krasnystaw
email: pierwszeliceumkrasnystaw@interia.pl tel. (sekretariat): 082 576 21 46 fax: 082 576 00 61                                                                    J&S Studio