„ Jak dobrze nam zdobywać góry…”

3 czerwca 2014 rozpoczęła się wycieczka "Bogactwo turystyczno-krajobrazowe Kotliny Kłodzkiej". Wyjazd zorganizowała p. Anna Kosmowska. W wycieczce wzięli udział uczniowie z klas IIa, IIb, IIc, IIe oraz Ia pod czujnym okiem opiekunów: p. Anny Chmielewskiej, p. Katarzyny Nowackiej, p. Anny Kosmowskiej oraz p. Grzegorza Rycyka.

Rankiem o godzinie 5.00 młodzież wraz z opiekunami wyruszyła autokarem spod budynku I LO. Pierwszym celem wyjazdu był Wrocław. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić zabytkową starówkę miasta, niestety szkoda, że w strugach deszczu. Kolejnym punktem była Fontanna na Pergoli, a następnie Panorama Racławicka. To dzieło wzbudziło szczególne zainteresowanie młodzieży. Przed obejrzeniem samego malowidła wszyscy zobaczyli symulację bitwy pod Racławicami, wraz z komentarzem. Sama Panorama także opatrzona była komentarzem (czytał sam Daniel Olbrychski!) opisującym dokładnie postaci i miejsca z bitwy umieszczone na obrazie.

Z Wrocławia wycieczka skierowała się do Karłowa, miejsca zakwaterowania, gdzie czekał przygotowany już ciepły posiłek i miejsca w domkach.

Drugiego dnia, który przywitał wszystkich piękną pogodą, grupa przekroczyła granicę z Czechami i wyruszyła na zwiedzanie czeskiego Skalnego Miasta. Kilka godzin spędzonych na spacerach (ach te schody!) po Adrspach (miasteczko skalne) dostarczyło uczestnikom niezapomnianych widoków. Niewątpliwie ciekawą atrakcją był też przepływ po górskim jeziorze z dowcipnym przewoźnikiem. Następnym punktem wycieczki była Kudowa Zdrój, miasteczko uzdrowiskowe. Czas wolny uczniowie spędzali w urokliwym parku w centrum miasta.

Wieczorem uczestnicy odpoczywali lub spędzali wspólnie czas przy ognisku ( gitara była super!). Część osób wybierała też aktywny wypoczynek: piłka nożna, koszykówka, siatkówka czy bieg.

Trzeci dzień przeznaczony był na piesze wędrówki szlakami Gór Stołowych. Grupa, pokonawszy niezliczoną liczbę schodów, stanęła na Szczelińcu Wielkim (nikomu nie przeszkadzał przelotny, ale obfity deszcz!) i zwiedziła Błędne Skały, przeciskając się przez liczne, bardzo wąskie miejscami przejścia. Zachwycający klimat tych miejsc zapewne sprawi, że wiele osób odwiedzi je ponownie. Później uczestnicy odwiedzili sanktuarium w Wambierzycach, do którego wiodły liczne… schody. Dzień, tak obfity w atrakcyjne przejścia schodami większymi i mniejszymi, także zakończył się wspólnym ogniskiem w ośrodku.

Ostatniego dnia, zaraz po śniadaniu, autokar wyruszył do Krasnegostawu. Po całodziennej podróży wszyscy bezpiecznie dotarli do domu.

Pomimo, iż wycieczka trwała aż cztery dni, uczestnicy wrócili z niej zadowoleni i pełni energii. Wszyscy będą wspominać wyjazd jeszcze przez długi czas!

I ja tam byłem… Jakub Antoniak kl. IIa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 © 2007 stunicholls.com

I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, ul. Piłsudskiego 50, 22-300 Krasnystaw
email: pierwszeliceumkrasnystaw@interia.pl tel. (sekretariat): 082 576 21 46 fax: 082 576 00 61                                                                    J&S Studio