Nagroda im. Jana i Heleny Stefańczyków Steftleben.

Z woli Kapituły najwybitniejszym absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie w roku szkolnym 2011/2012 oraz zdobywcą nagrody została Aleksandra Grabiec z klasy III C.
Fundatorami nagrody są Państwo Helena i Jan Stefańczykowie. Pan Jan był w latach 1921-1925 uczniem Państwowego Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. Życzeniem Państwa Stefańczyków utworzono nagrodę – stypendium o nazwie Steftleben, honorującą młodych, utalentowanych ludzi. Intencją pomysłodawców Nagrody była nobilitacja najlepszych absolwentów „Jagiełły”, którzy mają wybitne uzdolnienia i zamiłowanie do pracy, potwierdzone ocenami i osiągnięciami. W podejmowaniu decyzji i dokonywaniu wyborów kierują się osądem sumienia, twórczo uczestniczą w życiu społecznym, cieszą się dobrą opinią w środowisku lokalnym.

Tekst nominacji do nagrody Steftleben przedstawiony przez Pana Piotra Krysztofiaka:
Aleksandra Grabiec, uczennica klasy III C ukończyła szkołę ze średnią ocen 4,94. Bardzo dobre wyniki uzyskiwała też w latach poprzednich – w klasie  pierwszej miała średnią 5,0 a w klasie drugiej – 5,07. Przez trzy lata nauki w liceum jej zachowanie oceniano jako wzorowe.
W swoim życiu Ola kieruje się myślą pisarza Paulo Coelho : „Szczęście można znaleźć w najmniejszym ziarenku pustynnego piasku…”, dlatego każdy najdrobniejszy sukces motywuje ją do dalszej pracy, zaś popełnione błędy nie zniechęcają, lecz są nauką na przyszłość. Absolwentka systematycznie  i samodzielnie przyswaja nową wiedzę. Nauczycieli traktuje jak przyjaciół, którzy pomogą jej osiągnąć obrany cel. Jest osobą ambitną.
Szczególne uzdolnienia wykazuje w zakresie przedmiotów przyrodniczych – rozwiązuje kolejne problemy fizyczne, pochyla się nad zadaniami z chemii, uczy się biologii, znajdując odpowiedzi na pytania dotyczące zjawisk zachodzących w otaczającym ją świecie. Aby w przyszłości nie miał on dla niej żadnych barier, uczy się języka angielskiego. Potwierdzeniem jej umiejętności są certyfikaty z tego języka.
Uczennica pamięta o tym, że należy prowadzić zdrowy tryb życia, toteż dobrze organizuje swój czas – tak aby łączyć naukę z aktywnym wypoczynkiem.
Ważne jest również, że Ola to osoba zaangażowana w działalność społeczną. W ciągu trzech lat nauki w liceum pracowała w samorządzie klasowym oraz w samorządzie szkolnym. Reprezentowała szkołę w poczcie sztandarowym. Lubi zdobywać doświadczenia i zawierać nowe znajomości, dlatego też opiekowała się wolontariuszami z projektu PEACE 2011. Ola jest przekonana, że warto pomagać innym ludziom. Choć nie do końca wie, czym będzie zajmować się w przyszłości, to jednak jest pewna, że spełnienie przyniesie jej praca, w której będzie mogła zrobić coś dla innych. „Bo tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia” .

Potwierdzeniem wiedzy, umiejętności i działalności Oli Grabiec są jej liczne osiągnięcia:
W roku szkolnym 2009/2010:
- zdobyła I miejsce w szkolnym konkursie mitologicznym i I miejsce w szkolnym konkursie ekologicznym.
W roku szkolnym 2010/2011:
- zajęła III miejsce w konkursie z j.angielskiego, organizowanym przez Starostwo Powiatowe,
- awansowała do finału ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego organizowanego przez szkołę językową SupraLingua,
- zdobyła I miejsce w Konkursie Plastycznym organizowanym przez I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie,
- zajęła I miejsce w powiatowym konkursie o tematyce antyalkoholowej „Alkohol a młodzież”.
W roku szkolnym 2011/2012:
- zajęła I miejsce w konkursie z fizyki, organizowanym przez Starostwo Powiatowe,
- IV miejsce w konkursach z biologii i z chemii, organizowanych przez Starostwo Powiatowe,
- zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego konkursu z języka angielskiego „Make Friends with English” , organizowanego przez Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Chełmie,
- wzięła też udział w konkursie biochemicznym organizowanym przez Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS Lublin oraz Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i w  konkursach ortograficznych – organizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu i II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu oraz w wojewódzkim konkursie ortograficznym „Dyktando 2012”.

Aleksandra Grabiec może stanowić wzór dla innych młodych ludzi –  i jako uczennica, i jako człowiek.

 

 

 

Tekst wystąpienia laureatki nagrody Steftleben, Aleksandry Grabiec:
Droga Dyrekcjo, Grono Pedagogiczne, koleżanki i koledzy :
Nagroda Steftleben jest dla mnie niezmiernie miłym wyróżnieniem . Z tego miejsca pragnę zatem podziękować Kapitule, która zdecydowała, ze zostanie mi ona przyznana. Jednak nie można zapomnieć o tych, dzięki którym zapewne nie stałabym dziś w tym miejscu : o nauczycielach, którzy przez 3 lata nauki w liceum przekazywali ogrom wiedzy i motywowali do działania, kiedy brakło sił. Wybitny fizyk czasów współczesnych, Albert Einstein, powiedział , że „tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.” Zawód pedagoga wymaga poświęceń, silnych nerwów i wytrwałości . Zatem dziękuję Wam drodzy nauczyciele za to, że wierzycie w swoich uczniów i dajecie z siebie tak wiele, aby wychować nas na ‘’dobrych ludzi ‘’. Nie tylko szkoła, ale i dom kształtuje osobowość młodego człowieka . Korzystając z okazji, chcę również podziękować moim rodzicom, którzy nieustannie mnie wspierali i razem ze mną przeżywali wszelkie wzloty i upadki. Dziękuję też moim koleżankom i kolegom, z którymi współpracowałam przez 3 lata nauki w I LO im Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. Dzięki wam wszystkim – dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom i kolegom – jestem dziś tu. To dla mnie ogromny zaszczyt- znaleźć się w gronie laureatów Nagrody Steftleben. Dziękuję !

Życie składa się z powitań i pożegnań. W dniu dzisiejszym żegnamy się z tymi, którzy przed 3 lata wypełniali naszą codzienność. Niebawem powitamy inną, nieznaną dotąd rzeczywistość. W naszych sercach goszczą skrajne uczucia. Niektórzy cieszą się, że kończą naukę w liceum i otwiera się przed nimi nowa przyszłość pełna niespodzianek. Lecz z drugiej strony jesteśmy smutni, bowiem spędziliśmy tu wiele niezapomnianych chwil, poznaliśmy serdecznych przyjaciół, odnieśliśmy małe i większe sukcesy, opłakiwaliśmy mniej lub więcej znaczące porażki i smutki. Kończymy szkołę z bagażem nowych doświadczeń i wiedzy, które z pewnością pomogą nam ukształtować swoją własną ścieżkę dorosłego życia. Jednak, zanim wyruszymy w ekscytującą podróż, jaką jest przyszłość, musimy stawić czoła egzaminom maturalnym, do których przygotowywaliśmy się podczas trzyletniej nauki w tej szkole. Mam nadzieję, że każdy z nas osiągnie wyniki dzięki którym dostanie się na wymarzoną uczelnię tego życzę sobie i wam wszystkim- drogie koleżanki i drodzy koledzy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 © 2007 stunicholls.com

I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, ul. Piłsudskiego 50, 22-300 Krasnystaw
email: pierwszeliceumkrasnystaw@interia.pl tel. (sekretariat): 082 576 21 46 fax: 082 576 00 61                                                                    J&S Studio