XVI Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży1 czerwca 2010 r. troje uczniów naszego liceum uczestniczyło w obradach XVI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w gmachu Sejmu przy ul. Wiejskiej. Wyjazd ten był nagrodą za udział w konkursie dotyczącym działalności samrządów uczniowskich. Naszymi reprezentantami w Sejmie byli: Aleksandra Mazurkiewicz z kl. 2b, Rafał Wojtal z klasy 2b oraz Adrianna Kalisz z klasy 1b.

Po przyjeździe młodzież miała możliwość zwiedzenia Sejmu oraz rozmowy z przedstawicielami poszczególnych partii. Po tym spotkaniu uczniowie udali się na obrady. Głównym ich tematem było dążenie do uchwalenia ustawy dotyczącej pracy Samorządu Szkolnego. Początkowo przysłuchiwał się im Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, następnie v-ce Marszałkowie Ewa Kierkowska i Stefan Niesiołowski. Dyskusja była bardzo burzliwa. Młodzież, która przybyła z całej Polski była świetnie przygotowana do dyskusji. 460 młodych posłów przez kilka godzin zabierało głos w sprawie dla młodzieży bardzo ważnej, jaką jest praca samorządu w szkołach. Poddano dyskusji 18 poprawek, z których 16 zostało przyjętych poprzez głosowanie. Obrady mające trwać 3 godziny, przeciągnęły się do 5. Ostatecznie ustawa została przyjęta większością głosów. Po obradach młodzież miała możliwość uczestniczenia w warsztatach na tematy ściśle związane z poprawą pracy samorządów uczniowskich. Nasi uczniowie wybrali panel Amnesty International- O prawach ucznia w szkole. Ok. godziny 16.00, wszyscy udali się na obiad do restauracji sejmowych.

Wrażenia naszej trójki po pobycie w Sejmie są bardzo pozytywne. Uczniowie dumni i zadowoleni, że mogli wziąć udział w takim przedsięwzięciu oraz poznać wielu interesujących ludzi. Kto wie, może w przyszłości ktoś z nich zasiądzie na stałe w ławie poselskiej ?


© 2007 stunicholls.com

I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, ul. Piłsudskiego 50, 22-300 Krasnystaw
email: pierwszeliceumkrasnystaw@interia.pl tel. (sekretariat): 082 576 21 46 fax: 082 576 00 61                                                                    J&S Studio