Nasze zmagania z ortografią.


                                                                                              „Nieznajomość ortografii nie jest grzechem,
                                                                                              grzechem jest natomiast niechęć do jej poznawania”
                                                                                                              prof. Andrzej Markowski
               
                Ortografia…Ortografia???Ortografia!!!
Dla wielu osób to poważny problem, ale są i tacy, którzy posiedli sporą wiedzę na jej temat. Niewątpliwie należą do nich:
Karolina Wyłupek z klasy III C – uczennica Pani Marzeny Altmajer – Chwały,
Mateusz Magier z klasy II D – uczeń Pani Anny Kosmowskiej.
Uczniowie ci znaleźli się wśród 48 finalistów III Zamojskiego Dyktanda, organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu i II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu. W I etapie konkursu wzięło udział aż 351 osób z 7 powiatów. Z dumą należy odnotować, że powiat krasnostawski reprezentowali w turze finałowej 27.03.2012 tylko uczniowie naszej szkoły.
Tekst finałowego dyktanda zatytułowany „Krótka podróż do Paryża” wszechstronnie sprawdzał umiejętności ortograficzne uczestników tego konkursu o zasięgu regionalnym.
A oto próbka tego niełatwego tekstu:
W atelier malarza panował półmrok. Smużki prześwitującego zza draperii światła ożywiały przyciężką aranżację wnętrza: żakardowe firany, podróbki arrasów, zakurzone rzeźby. Przy sztalugach drżał z nerwów [, ] jak na wernisażu [, ] wrażliwy hipochondryk, nie-Francuz [,] Błażej Góra, histerycznie próbując na próżno uchwycić światłocień na kolejnym bohomazie. Kątem oka rzucił na stęchłe pszenno-żytnie suchary, a tu nozdrza podrażnia z dołu zapach chrupkich bagietek, chałek oprószonych makiem! Zbiegł pędem na półpiętro i zamówił: [] „Proszę żabie udka, grahamki i mokkę [!]„

 

 

;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 © 2007 stunicholls.com

I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, ul. Piłsudskiego 50, 22-300 Krasnystaw
email: pierwszeliceumkrasnystaw@interia.pl tel. (sekretariat): 082 576 21 46 fax: 082 576 00 61                                                                    J&S Studio