„NOC  MUZEÓW”


Sobotniego wieczoru, 19 maja 2012 r. uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w realizację przedsięwzięcia pn. "Noc Muzeów". Byli to Martyna Kasperek, Edyta Mataczyńska, Michał Chałubiński, Konrad Mieśnik i Adrian Wojtyna z klasy II a oraz Karolina Piekaruś, Kinga Ćwirzeń i Paula Zielińska z klasy II d.

Podczas całego wydarzenia nasi licealiści pod opieką pana Marcina Wilkołazkiego pomagali w czuwaniu nad ekspozycjami, udzielali informacji nt. prezentowanych wystaw, a także brali udział w kierowaniu ruchem zwiedzających.

Noc Muzeów, to wielka kulturalna impreza o zasięgu europejskim. Idea zrodziła w Berlinie w 1997 roku, gdzie taka noc miała miejsce po raz pierwszy. Pomysł ten bardzo szybko rozpowszechnił się na inne europejskie miasta i z roku na rok przybywa organizatorów oraz zwiedzających.
Tegoroczna edycja, podobnie jak w roku poprzednim, przyciągnęła do krasnostawskiego muzeum dużą liczbę zwiedzających. Wieczorni goście mogli od godziny 19.00 aż do północy w wyjątkowej i
pełnej tajemniczości atmosferze oglądać dostępne w muzeum wystawy i ekspozycje.
Dużą popularnością cieszyła się klimatyczna wystawa "Strachy na Lachy. Wierzenia demoniczne w kulturze i sztuce ludowej", a także ekspozycja ukazująca trudny i burzliwy okres kształtowania się polskiej państwowości na wschodnich rubieżach. Nie mniejsze zainteresowanie wzbudziła przygotowana specjalnie na okazję nocnego zwiedzania wystawa złotych monet polskich oraz obcych.

Oprócz tego osoby odwiedzające muzeum mogły wysłuchać interesującej prelekcji Konrada Grocheckiego - archeologa, doktoranta Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, pt. "Tajemnice Ariańskiego Wzgórza". Natomiast po zapadnięciu zmroku, na wirydarzu dawnego kolegium jezuickiego, Stowarzyszenie VIRIDIS zaprezentowało multimedialny pokaz dawnych fotografii Krasnegostawu.
Sobotniej nocy siedzibę muzeum odwiedziło prawie 450 osób w różnym wieku. Jednak zdecydowanie najwięcej było ludzi młodych, w tym wielu uczniów naszego Liceum. Nocne zwiedzanie okazało się dla nich nie tylko dobrą zabawą  ale również w niecodzienny sposób zachęcało do dalszego poznawania historii i sztuki oraz obcowania z kulturą.Zdjęcia wykonała Martyna Kasperek z klasy II a, która dodatkowo pełniła funkcję fotoreportera wydarzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 © 2007 stunicholls.com

I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, ul. Piłsudskiego 50, 22-300 Krasnystaw
email: pierwszeliceumkrasnystaw@interia.pl tel. (sekretariat): 082 576 21 46 fax: 082 576 00 61                                                                    J&S Studio