A my lubimy chodzić do kina...


W ostatnich tygodniach uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w dwóch projekcjach filmów historycznych w Krasnostawskim Domu Kultury. Pierwszym z nich była produkcja Ireneusza Dobrowolskiego Sierpniowe niebo. 63 dni chwały, traktująca o powstaniu warszawskim. Akcja Sierpniowego nieba rozgrywa się w dwóch planach czasowych. Współcześnie i w 1944 roku – tuż przed powstaniem i podczas jego trwania. Całość przeplatana jest materiałami archiwalnymi oraz hip-hopową twórczością grupy Hemp Gru, nawiązującą tematyką do powstania. Główną bohaterką w wątku ukazującym powstanie jest młoda sanitariuszka Basia, przeżywająca swoją pierwszą miłość. W filmie występują też członkowie Hemp Gru - Bilon i Wilku, choć trudno dokładnie określić, jaką rolę pełnią. „Sierpniowe niebo" oddaje hołd uczestnikom powstania warszawskiego. Stara się ukazać widzowi realia powstania i jednocześnie heroizm, na jaki zdobyli się młodzi Polacy, biorąc udział w tak niebezpiecznej próbie odzyskania Warszawy. Nie jest to produkcja pozbawiona mankamentów, najbardziej przeszkadza w odbiorze dzieła chaos kompozycyjny i naiwność ujęcia zwłaszcza wątku współczesnego.
Niedługo potem uczniowie zdecydowali się obejrzeć film pt. Wałęsa. Człowiek z nadziei w reżyserii Andrzeja Wajdy. Film na zasadzie retrospekcji przypomina losy Lecha Wałęsy (w którego wcielił się znakomity Robert Więckiewicz) od momentu strajków w grudniu 1970 roku, aż do obrad okrągłego stołu.  Wszystkie sceny łączą się z głównym wątkiem - wywiadem Wałęsy ze światowej sławy dziennikarką - Orianą Fallaci (Maria Rosaria Omaggio). Mimo ponurych czasów PRL, których dotyczy akcja filmu, w dziele nie brakuje komizmu słownego. Bez wątpienia atutem filmu jest ścieżka dźwiękowa. W filmie możemy usłyszeć utwory polskich grup punkowych, takich jak Dezerter, KSU, czy Chłopcy z Placu Broni. Wałęsa to z pewnością film,  na który warto było się wybrać, chociażby po to, aby przybliżyć sobie historię Lecha Wałęsy oraz wyrobić sobie własne zdanie na temat tej budzącej kontrowersje osoby.
Bez wątpienia uczniowie Jagiełły lubią oglądać filmy – obie produkcje obejrzało około 300 osób. Na szczęście ich zainteresowania nie kończą się na wysokobudżetowych filmach akcji, lecz uczestniczą także w projekcjach filmów historycznych, czy nawet dokumentalnych. Oby tak dalej!

Jakub Antoniak, kl. II "a"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 © 2007 stunicholls.com

I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, ul. Piłsudskiego 50, 22-300 Krasnystaw
email: pierwszeliceumkrasnystaw@interia.pl tel. (sekretariat): 082 576 21 46 fax: 082 576 00 61                                                                    J&S Studio