Spotkanie z generałem Ryszardem Haciem.

 

W dniu 2.11.2010 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie odbyło się spotkanie społeczności szkolnej z absolwentem liceum, generałem Ryszardem Haciem. Do liceum uczęszczał w latach 1973-1977. Następnie studiował w Dęblińskiej Szkole Orląt. Latał na odrzutowcach, był m.in. dowódcą I Brygady Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. W latach 1995-1999 służył w 8 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Mirosławcu. Od 2004r. do 2007r. był komendantem rektorem Dęblińskiej Szkoły Orląt. Od 2007r. generał brygady. W latach 2007-2010 zajmował stanowisko Szefa Wojsk Lotniczych – Zastępcy Szefa Szkolenia Sił Powietrznych.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. Władysława Jagiełły. Na sali oprócz organizatorów znaleźli się także emerytowani pedagodzy uczący generała, jego koledzy ze szkolnych lat oraz nauczyciele i młodzież z I LO w Krasnymstawie.

Przewodnicząca Stowarzyszenia, pani Helena Karchuć przywitała wszystkich zebranych i przedstawiła honorowego gościa. Następnie głos zabrał generał Ryszard Hać, który zaciekawił zgromadzonych swoją opowieścią o studiach odbytych w prestiżowej Dęblińskiej Szkole Orląt oraz przeżyciami związanymi z wykonywaną pracą.

Aby przybliżyć zgromadzonym tajniki swojej pracy, generał Ryszard Hać przygotował prezentację multimedialną, która w ciekawy sposób przedstawiła m.in..: schematy działań podejmowanych przez wojska lotnicze w przypadku zagrożenia terrorystycznego. Generał wspomniał też o odpowiedzialności wynikającej z ważności wykonywanej przez niego pracy. Zebrani goście mieli również możliwość obejrzenia krótkich filmików oraz zdjęć dotyczących pracy pilota.

Młodzież bardzo chętnie zadawała generałowi pytania. Dotyczyły one głównie studiów i pracy, jak również jego życia prywatnego. Uśmiechy na twarzach zgromadzonych wywołały szczególnie wspomnienia generała związane z latami spędzonymi w murach naszego liceum.

To spotkanie uświadomiło nam jak ważna jest rola wojsk lotniczych dla bezpieczeństwa narodowego. Jesteśmy pełni podziwu dla generała Ryszarda Hacia, z którym miejmy nadzieje jeszcze nie raz się spotkamy. Kto wie? Może w dęblińskiej szkole? …

 

Katarzyna Antyga

Uczennica klasy IIb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 © 2007 stunicholls.com

I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, ul. Piłsudskiego 50, 22-300 Krasnystaw
email: pierwszeliceumkrasnystaw@interia.pl tel. (sekretariat): 082 576 21 46 fax: 082 576 00 61                                                                    J&S Studio