11 listopada - Święto Niepodległości

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – marszałek Józef Piłsudski.


8 XI 2013r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie odbyła się akademia szkolna, upamiętniająca obchody dnia Święta Niepodległości. Patriotyczne spotkanie rozpoczęło się przemówieniem wicedyrektora szkoły –p. Anny Król, która przypomniała zebranym o ważnych datach i postaciach, związanych z tym świętem. W 1795 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały ostatniego rozbioru Polski. Haniebny układ trzech mocarstw pozbawił Polaków ojczyzny. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich, co symbolicznie uznaje się za datę uzyskania niepodległości przez Polskę. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni, kończące I wojnę światową. Po 123 latach niewoli Polacy znów mogli się cieszyć wolnym krajem.

Kolejnym punktem akademii była część artystyczna. Uczniowie klasy IB, pod opieką wychowawczyni - pani Anny Kowalskiej, przygotowali wzruszający montaż słowno-muzyczny.  Patriotyczny nastrój budowała narracja, uroczyście prowadzona przez Agatę Kawę. Zebrana na sali widownia mogła usłyszeć utwór Jana Pietrzaka ,,Nadzieja”, wykonany przez Wiktorię Tomczyk (IIIB) oraz wzruszającą, zapewne znaną każdemu, piosenkę ,,Rozkwitały pąki białych róż”, przy której swoje umiejętności wokalne zaprezentowały dziewczęta z IB. Nie uzyskano by takiego efektu, gdyby nie grał na gitarze Alan Kwiecień, który zadebiutował również jako solista przy śpiewie piosenki ,,Może to przeznaczenie” autorstwa Andrzeja Rosiewicza. Recytowane wiersze podkreślały symbole narodowe i  wspominały wszystkich tych, którzy w ciągu pokoleń nie ustawali w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny. Podniosły nastrój budowały także stroje uczestników. W ubiorze dziewcząt uwagę przykuwały przypięte  do bluzek  biało-czerwone róże oraz jednakowe długie spódnice. Akcentem w stroju chłopców była wstążeczka w narodowych barwach przypięta do garniturów.

Młodzież z I LO  miała zaszczyt zaprezentować swój program artystyczny także po nabożeństwie w kościele Trójcy Przenajświętszej w 95 rocznicę obchodów Święta Niepodległości, organizowanych przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta Krasnystaw.

 Magdalena Mazurek  (IB)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 © 2007 stunicholls.com

I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, ul. Piłsudskiego 50, 22-300 Krasnystaw
email: pierwszeliceumkrasnystaw@interia.pl tel. (sekretariat): 082 576 21 46 fax: 082 576 00 61                                                                    J&S Studio