Uczniowie z Jagiełły podbijają Brukselę!

 

            W dniach 3-8 czerwca 2013 roku odbyła się wycieczka do Luksemburga i Brukseli zorganizowana przez Polską Fundację im. R. Schumana w ramach realizacji projektu  „Gminowo”. Była to forma nagrody dla najbardziej zaangażowanych w projekt szkół z Polski. W wyjeździe uczestniczyły 2 uczennice Jagiełły: Milena Sysa i Wiktoria Tomczyk z klasy II b pod opieką pani Anny Król oraz uczniowie  i opiekunowie z 7 szkół w Polsce.
Celem wycieczki było przede wszystkim odwiedzenie instytucji Unii Europejskiej , zapoznanie się z pracą urzędników, kompetencjami poszczególnych organów unijnych.   Uczestnicy zwiedzili Centrum Informacji Europejskiej w Schengen, gdzie wysłuchali wykładu p. Mirelle Colbach- doradcy w związku Luksemburskich Miast i Gmin a także mieli okazje porozmawiać z p. Benem Homanem- burmistrzem gminy Schengen.  W czasie wolnym uczestnicy wyjazdu mogli podziwiać lokalne winnice, z których słynie Schengen i Remerschen ( w tych miasteczkach czas jakby się zatrzymał, jest niezwykle cicho i urokliwie).
W Luksemburgu młodzież spotkała się z prelegentem Nenadem Dubajic z Ośrodka Studiów i Kształcenia Międzykulturowego i Społecznego oraz z p. Luizą Sosną- Polką pracująca w Ośrodku. Bardzo ciekawe okazały się spotkania w Komitecie Regionów oraz w Parlamencie Europejskim z europosłem Piotrem Borysem. Cenne informacje na temat funkcjonowania Unii Europejskiej i roli Polski uczniowie uzyskali podczas spotkania z p. Filipem Zoniem w Komisji Europejskiej a także w czasie pobytu w Domu Polski Wschodniej.
W programie wycieczki znalazło się też zwiedzanie Parlamentarium w Brukseli. Jest to pierwsze tego rodzaju otwarte dla szerokiej publiczności centrum, w którym wszystkie informacje dostępne są w 23 językach. W zwiedzaniu Parlamentarium towarzyszy przewodnik multimedialny. Dzięki niemu można poznać historię Parlamentu Europejskiego, dowiedzieć się czym zajmuje się obecnie i jak będzie funkcjonował w przyszłości.
To wyjątkowa okazja, by poznać kulisy pracy jednej z instytucji UE, jednocześnie dobrze się bawiąc.
Oprócz uczestnictwa w spotkaniach oficjalnych uczniowie zwiedzili również Brukselę. Byli na Grand Place, jednym z najładniejszych rynków Europy. Na placu króluje wspaniały gotycki ratusz, otoczony XVII-wiecznymi domami cechów kupieckich. Szczególnym obiektem jest Dom Króla. Na wzgórzu Treurenberg stoi chyba największa atrakcja Brukseli -Katedra św. Michała i św. Guduli. Znajdują się tu przepiękne XVI-wieczne witraże.
Zobaczyliśmy również jeden z najsłynniejszych symboli miasta, czyli pochodzącą z 1619 roku fontannę przedstawiająca figurkę siusiającego chłopca - Manneken Pis.
            To co zaskoczyło uczestników wycieczki to wielokulturowość, wielonarodowość na ulicach Brukseli. Oczywiście w trakcie wyprawy nie zabrakło przepysznej belgijskiej czekolady.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 © 2007 stunicholls.com

I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, ul. Piłsudskiego 50, 22-300 Krasnystaw
email: pierwszeliceumkrasnystaw@interia.pl tel. (sekretariat): 082 576 21 46 fax: 082 576 00 61                                                                    J&S Studio