Po wizycie wolontariuszek.

W tym roku jesteśmy już po wizycie wolontariuszek w naszej szkole: Diep Lee z Wietnamu i Sinem Cam z Turcji. To studentki, które uczestniczą w projekcie organizowanym co roku przez międzynarodową organizację studencką AIESEC, w tym roku wizytę ich organizował  lubelski oddział tej organizacji. Studentki prowadziły zajęcia z uczniami naszej szkoły, podczas tych zajęć przybliżyły uczniom kulturę, historię, tradycję i współczesność swoich krajów. Natomiast po zajęciach to uczniowie mieli okazję pokazać naszym gościom to, co w naszej małej ojczyźnie jest najpiękniejsze, jakimi jesteśmy ludźmi, przyjaciółmi i jacy są Polacy. Spotkania te miały na celu przełamywanie uprzedzeń, barier kulturowych, ale i językowych. Pokazały, że angielski może służyć jako narzędzie komunikacji i porozumienia i po prostu – otwiera przed nami drogę w przyszłość.
Studentki spędziły z nami 5 dni, miały okazję zapoznać się z uczniami naszej szkoły – spotkały się z każdą klasą przynajmniej raz podczas zajęć. Po południu i wieczorami to uczniowie przejmowali stery i organizowali zajęcia dla nich. Nie lada wyzwanie stanęło także przed mieszkańcami internatu, gdzie dziewczyny mieszkały przez tych 5 dni.  Wszyscy spisali się wzorowo, studentki czuły się tam bardzo mile przyjęte, uczniowie różnych typów szkół starali się, aby pobyt ich tam wyglądał tak, jakby były w odwiedzinach u rodziny. Dziewczęta chyba nigdy nie były osamotnione, zawsze znalazł się ktoś chętny do rozmowy. Bardzo miłym gestem okazały się tajemnicze listy od nieśmiałych uczniów – studentki dostały całą stertę kartek pod drzwi zawierające komiksy, listy oraz historię Polski – w skrócie –były tym faktem bardzo mile zaskoczone, jak dotąd nie rozpoczynały znajomości w tak niecodzienny sposób.
Mam nadzieję, ze studentki zapamiętają naszych uczniów i nasz region bardzo pozytywnie: zwiedziły kościół św. Franciszka i ogród papieski, były wręcz zachwycone stadniną koni w Białce, z zainteresowaniem słuchały o historii zamku w Krupem oraz zaskoczone faktem, że mamy w naszym regionie takie słynne i potężne przedsiębiorstwa jak Cukrownia i OSM.
Czas szybko ucieka, gdy mile go spędzamy, ale ten tydzień zdecydowanie wyróżnia się na tle wielu innych, w pamięci mamy jeszcze kolorowe wspomnienia i żywe emocje z pobytu wolontariuszek. Oby zostały z nami jak najdłużej!

Renata Lewandowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 © 2007 stunicholls.com

I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, ul. Piłsudskiego 50, 22-300 Krasnystaw
email: pierwszeliceumkrasnystaw@interia.pl tel. (sekretariat): 082 576 21 46 fax: 082 576 00 61                                                                    J&S Studio