DROGA DO WOLNOŚCI

 

Obchody Święta Niepodległości w I LO im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie

12 listopada 2014 r. w I LO im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodów Święta Niepodległości.

W uroczystości uczestniczył poseł na Sejm RP, Pan Henryk Smolarz . Zgromadzonych na uroczystości powitała dyrektor szkoły - pani Edyta Fidecka . W swoim wystąpieniu przypomniała historię narodowego święta oraz drogę, jaką pokonali nasi przodkowie, by Polska odzyskała niepodległość. Zacytowała też początkowe słowa Hymnu Szkoły: „W przyszłość idziemy młodzi Polacy...”, by uświadomić młodzieży, że tę przyszłość wszyscy zawdzięczamy wielu pokoleniom przodków, którzy przelewali krew za wolność Ojczyzny. Pani dyrektor powiedziała między innymi: „ Jako jedni z nielicznych pokoleń, nie znamy gorzkiego smaku wojny, możemy cieszyć się wolnością i swobodami obywatelskimi. Nasi przodkowie oddawali życie za niepodległą Polskę, za naszą teraźniejszość i przyszłość. Jaka ona będzie? To zależy od was drodzy uczniowie, od waszej dzisiejszej pracy, nauki, poczucia obowiązku i odpowiedzialności, chęci samodoskonalenia. Jako uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej jesteście na tyle dorośli aby snuć realne plany, co do waszej dalszej drogi życiowej. Warto wybiegając planami w przyszłość, pamiętać o tym co już było, o tym co składa się na nasze doświadczenie życiowe, ale i o faktach, które tworzą historię Narodu. Pamięć pozwala nam się uczyć, wyciągać wnioski, rozwijać się. Nasza historia to nasze korzenie, oddajmy dziś cześć i hołd przodkom, ponieważ to dzięki ich bohaterstwu możemy mówić o sobie Polacy i Europejczycy.”

Pan Henryk Smolarz , dziękując za zaproszenie do I LO w Krasnymstawie na uroczyste obchody Święta Niepodległości, gratulował uczniom tego, że potrafią godnie czcić to wydarzenie, dowodząc swojej dojrzałości i patriotyzmu. Jednocześnie przypomniał, że współczesny patriotyzm nie wymaga od młodzieży walki. Dziś przejawia się on w pracy i nauce dla wielkiej i małej Ojczyzny.

Uczniowie w krótkim referacie przywołali najważniejsze wydarzenia historyczne, które poprzedziły odrodzenie Polski w 1918 r. Część artystyczną stanowił montaż słowno-muzyczny poświęcony pamięci Polaków walczących o niepodległą Rzeczpospolitą. Recytatorzy niezwykle ekspresyjnie mówili
o bohaterstwie przodków, a przekonująco - o swoim patriotyzmie. Świetnie spisał się chór, który zaprezentował tradycyjne pieśni żołnierskie. Na uznanie zasługuje zespół, który akompaniował wykonawcom.

Uroczystość przygotowała klasa Ic pod opieką pani Marzeny Altmajer-Chwały i pana Jacka Wojciechowskiego . Oryginalną i gustowną dekorację wykonali uczniowie kl. Ic pod kierunkiem pani Agnieszki Chwaszcz .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 © 2007 stunicholls.com

I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, ul. Piłsudskiego 50, 22-300 Krasnystaw
email: pierwszeliceumkrasnystaw@interia.pl tel. (sekretariat): 082 576 21 46 fax: 082 576 00 61                                                                    J&S Studio